آیا یک فضانورد می تواند در جاذبه صفر چیزی ببلعد؟

آیا تنوع و مزه غذاها در فضا مشابه زمین است؟

سفرهای ابتدایی به فضا سئوالاتی را برای دانشمندان مطرح کرد که قبلاً به آن توجه نکرده بودند. آیا یک فضانورد می تواند در جاذبه صفر چیزی ببلعد؟ فضانوردان در فضا چه می خورند؟ آیا ممکنه خفه بشن؟ آیا ممکن است خرده های نان در شاتل معلق شوند و وارد تجهیزات شده و چیزی را خراب کنند؟

برای اینکه همه چیز ساده تر شود، فضانوردان در  پروژه جمینی و مرکوری غذاهای پوره شده و فشرده شده در لوله تیوبی را با خود همراه بردند. مدیر سیستم غذایی ناسا می گوید: مثل این بود که غذای بچه را در تیوب خمیردندان به آنها بدهیم.

NASA_astronauts

تیوپ های غذا برای فضانوردان

اما این لوله های غذا اشتها را کم می کرد و فضانوردان وزن زیادی از دست دادند.

شناور شدن در فضا به آن آرامش و ریلکسی که به نظر می آید نیست. فضانوردان انرژی بسیار زیادی مصرف و استرس فراوانی را بر بدنهای خود تحمل می کنند. بنابراین رژیم غذایی آنها باید با سیستم جاذبه زمین متفاوت باشد. برای مثال آنها به کلسیم اضافی جهت جبران ضایعات استخوان نیاز دارند. زیرا تولید و ساخت سلولهای استخوانی در فضا به کندی صورت می گیرد و از دست دادن این حجم استخوانی بلافاصله بعد از پرش از زمین آغاز می گردد.

اما گفتنش از انجام دادن آن ساده تر است زیرا یخچالی در فضاپیما نیست و نمک برای نگهداری غذا استفاده می شود. بعد از ماموریت آپولو، ناسا یک منوی غذایی را تنظیم کرد که دچار تنوع بیشتری باشد و شامل سالاد/ ماهی تن / خوراک ذرت بود. تمامی این غذاها بصورت خشک و فریز شده، آب گرفته شده بوده و عاری از باکتری بودند و شباهتی به غذاهای عادی نداشتند. در هنگام سرو، آب وارد غذا شده و داخل کیسه کوچکی ریخته شده و با قاشق خورده می شد.

astronauts food

نیل آرمسترانگ و باز آلدرین اولین کسانی بودند که روی ماه ساندویچ همبرگر به همراه نوشابه و میوه خشک شده خوردند. امروزه با پیشرفت علم، فضانوردان در ایستگاه فضایی قادرند همه نوع خوراکی از استیک گرفته تا کیک شکلاتی را داشته باشند.

در حال حاضر ناسا دارای ۱۸۵ نوع غذا و روسیه ۱۰۰ نوع غذا و ژاپن ۳۰ نوع غذا در منوی خود دارد. با این همه به دلیل محدودیت ها و مشکلات ذخیره غذا، آنها نمی توانند هر چه می خواهند را در هر زمان و مکانی میل کنند. منوی ایستگاه فضایی یک دوره ۱۶ روزه دارد و هر نفر می تواند هر بار دو نوع غذا با یک خوراکی فاسد نشدنی داشته باشد.

AstronautsEatingBurgers

در سال ۲۰۰۸ حتی اولین آشپزی در ایستگاه فضایی انجام شد که سرخ کردن پیاز و سیر آن تنها یک ساعت به طول انجامید!

food in space

منبع: Wikipedia

این مطلب را به اشتراک بگذارید